Make your own free website on Tripod.com



   1-Round: 1908              
   GB   12-1   SWE       
  Great Britain    Sweden    ½-final: 1908  
       GB   4-0   HOL       
 Pre-Round:        1-Round: 1908   Great Britain    Holand    
 HUN        BOE         HOL              
Hungary    Bohemia       Holand             FINAL: 1908
       GB   2-0   DEN
        Great Britain    Denmark
           
         1-Round: 1908    ½-final: 1908    3rd-Place
         DEN 9-0 FR.B        DEN 17-1 FR.A       HOL 2-0 SWE 
        Denmark    France   Denmark    France Holand    Sweden
                     
                 
   
 1-Round: 1912         ¼-final: 1912            
 FIN   3-2   ITA         FIN   2-1   RUS     
Finland    Italy       Finland    Russia        ½-final: 1912
       GB   4-0   FIN     
       ¼-final: 1912   Great Britain    Finland  
 GB 7-0 HUN         
 1-Round: 1912 Great Britain    Hungary        FINAL: 1912
 HOL 4-3 SWE           GB   4-2   DEN 
Holand    Sweden        ¼-final: 1912       Great Britain    Denmark
       HOL 3-1 AUT           
 1-Round: 1912   Holand    Austria        ½-final: 1912    3rd-Place
 AUT 5-1 GER             DEN 4-1 HOL       HOL 9-0 FIN 
Austria    Germany        ¼-final: 1912   Denmark    Holand Holand    Finland
 DEN 7-0 NOR    
Denmark    Norway
 1-Round: 1920         ¼-final: 1920             
 SPA 1-0 DEN        BEL  1-0  SPA    
Spain    Denmark       Belgium    Spain  
         ½-final: 1920 
 1-Round: 1920            BEL  3-0  HOL     
 HOL 3-0 LUX       Belgium    Holand  
Holand    Holand        ¼-final: 1920        
             HOL 5-4 SWE           
 1-Round: 1920       Holand    Sweden  
 SWE 9-0 GRE         
Sweden    Greece    FINAL: 1920
     BEL  2-0  CZE 
 1-Round: 1920        ¼-final: 1920   Belgium    Czechoslovakia
 ITA  2-1  EGY         FRA 3-1 ITA        
Italy    Egypt       France    Italy      
   ½-final: 1920    
 1-Round: 1920            CZE 4-1 FRA     
 CZE 7-0 YUG         Czechoslovakia    France
Czechoslovakia    Yugoslavia        ¼-final: 1920  
             CZE 4-0 NOR    
 1-Round: 1920       Czechoslovakia    Norway
 NOR 3-1 GB      
Norway    Great Britain      
 
       1/8-final: 1924                   
       FRA  7-0  LAT                  
 Pre-Round:        France    Lativa        ¼-final: 1924             
 URU  7-0  YUG                    URU  5-1  FRA    
Uruguay    Yugoslavia        1/8-final: 1924       Uruguay    France  
             URU 3-0 USA      
 Pre-Round:       Uruguay    United States          ½-final: 1924 
 USA 1-0 EST                      URU  2-1  HOL     
United States    Estonia        1/8-final: 1924         Uruguay    Holand  
 HOL 6-0 ROM        
Holand    Romania        ¼-final: 1924        
             HOL 2-1 IRE          
 1/8-final: 1924       Holand    Ireland  
 IRE 1-0 BUL        
 Pre-Round:       Ireland    Bulgaria    FINAL: 1924
 SWI  9-0  LIT            URU  3-0  SWI
Switzerland    Lithuania        1/8-final: 1924   Uruguay    Switzerland
             SWI 1-0 CZE        
 Pre-Round:       Switzerland RP Czechoslovakia          
 CZE 5-2 TUR                  ¼-final: 1924    3rd-Place
Czechoslovakia    Turkey                    SWI 2-1 ITA        SWE 3-1 HOL 
                        Switzerland    Italy     Sweden RP Holand
 Pre-Round:  1/8-final: 1924          
 ITA 1-0 SPA        ITA 2-0 LUX          
Italy    Spain Italy    Holand          ½-final: 1924  
                             SWI 2-1 SWE    
 1/8-final: 1924         Switzerland    Sweden
 SWE 8-1 BEL        
Sweden    Belgium        ¼-final: 1924  
                         SWE 5-0 EGY    
 Pre-Round:  1/8-final: 1924       Sweden    Egypt
 HUN 5-0 POL        EGY 3-0 HUN      
Hungary    Poland Egypt    Hungary      
       1/8-final: 1928                   
       BEL 5-3 LUX                  
      Belgium    Holand        ¼-final: 1928             
                   ARG  6-3  BEL    
       1/8-final: 1928       Argentina    Belgium  
       ARG  11-2  USA      
      Argentina    United States          ½-final: 1928 
                       ARG  6-0  EGY    
 1/8-final: 1928         Argentina    Egypt  
 EGY 7-1 TUR        
Egypt    Turkey        ¼-final: 1928        
             EGY 2-1 POR          
 Pre-Round:  1/8-final: 1928       Egypt    Portugal  
 POR  4-2  CHL         POR 2-1 YUG        
Portugal    Chile       Portugal    Yugoslavia    FINAL: 1928
           URU 2-1 ARG 
       1/8-final: 1928   Uruguay RP Argentina
       ITA 4-3 FRA        
      Italy    France        ¼-final: 1928    
             ITA 7-1 SPA        3rd-Place
       1/8-final: 1928       Italy RP Spain      ITA  11-3  EGY
       SPA 7-1 MEX           Italy    Egypt
Spain    México          ½-final: 1928  
                             URU 3-2 ITA     
 1/8-final: 1928         Uruguay    Italy
 GER 4-0 SWI        
Germany    Switzerland        ¼-final: 1928  
                         URU 4-1 GER     
       1/8-final: 1928       Uruguay    Germany
       URU 2-0 HOL       
Uruguay    Holand      
 
 1/8-final: 1936                   
 ITA   1-0   USA                  
Italy    United States        ¼-final: 1936             
         ITA 8-0 JAP    
 1/8-final: 1936        Italy    Japan  
 JAP 3-2 SWE      
Japan    Sweden          ½-final: 1936
                 ITA   2-1   NOR     
 1/8-final: 1936          Italy    Norway  
 NOR 4-0 TUR        
Norway    Turkey        ¼-final: 1936        
             NOR 2-0 GER          
 1/8-final: 1936        Norway   Germany  
 GER 9-0 LUX        
Germany    Holand    FINAL: 1936
     ITA   2-1   AUT 
 1/8-final: 1936    Italy    Austria
 POL 3-0 HUN        
Poland    Hungary        ¼-final: 1936    
             POL 5-4 GB         3rd-Place
 1/8-final: 1936        Poland   Great Britain      NOR 3-2 POL
 GB 2-0 CHN           Norway    Poland
Great Britain    China          ½-final: 1936  
                 AUT 3-1 POL    
 1/8-final: 1936          Austria    Poland
 AUT 3-1 EGY        
Austria    Egypt        ¼-final: 1936  
             AUT   PER    
 1/8-final: 1936        Austria  w/o  Perú
 PER 7-3 FIN       
Perú    Finland      
       1/8-final: 1948                   
       SWE 3-0 AUT                   
      Sweden    Austria        ¼-final: 1948             
                   SWE  12-0  KOR    
       1/8-final: 1948       Sweden    Korea  
       KOR  5-3  MEX      
      Korea    México          ½-final: 1948 
                       SWE  4-2  DEN    
 1/8-final: 1948         Sweden    Denmark  
 DEN 3-1 EGY        
Denmark    Egypt        ¼-final: 1948        
             DEN 5-3 ITA          
       1/8-final: 1948       Denmark    Italy  
       ITA 9-0 USA        
Italy    United States    FINAL: 1948
           SWE   3-1   YUG 
 Pre-Round:  1/8-final: 1948   Sweden    Yugoslavia
 LUX  6-0  AFG         YUG 6-1 LUX        
Holand    Afganistan       Yugoslavia    Holand        ¼-final: 1948    
             YUG   3-1   TUR        3rd-Place
       1/8-final: 1948       Yugoslavia    Turkey      DEN  5-3  GB 
       TUR 4-0 CHN           Denmark    Great Britain
Turkey    China          ½-final: 1948  
                             YUG 3-1 GB     
 Pre-Round:  1/8-final: 1948         Yugoslavia    Great Britain
 HOL  3-1  IRE         GB 4-3 HOL         
Holand    Ireland       Great Britain    Holand        ¼-final: 1948  
                         GB 1-0 FRA     
       1/8-final: 1948       Great Britain    France
       FRA 2-1 IND       
France    India      
 
 Pre-Round:                           
 YUG  10-1  IND                           
Yugoslavia    India        1/8-final: 1952                   
             YUG  3-1  USS                  
 Pre-Round:       Yugoslavia RP Soviet Union                  
 USS 2-1 BUL                    
Soviet Union    Bulgaria                ¼-final: 1952     
               YUG  5-3  DEN    
 Pre-Round:                Yugoslavia    Denmark  
 POL  2-1  FRA                 
Poland    France        1/8-final: 1952        
             DEN 2-0 POL      
 Pre-Round:       Denmark    Poland        
 DEN 2-1 GRE             
Denmark    Greece                ½-final: 1952 
                 YUG  3-1  WGR     
 Pre-Round:                Yugoslavia    Germany  
 BRA  5-1  HOL                 
Brazil    Holand        1/8-final: 1952          
             BRA 2-1 LUX        
 Pre-Round:       Brazil    Holand        ¼-final: 1952        
 LUX 5-3 GB                   WGR 4-2 BRA          
Holand    Great Britain        1/8-final: 1952       Germany    Brazil  
 WGR 3-1 EGY        
Germany    Egypt    FINAL: 1952
     HUN  2-0  YUG
 1/8-final: 1952   Hungary    Yugoslavia
       TUR 2-1 CUR        
 Pre-Round: Turkey    Curacao        ¼-final: 1952    
 HUN  2-1  ROM                    HUN 7-1 TUR        3rd-Place
Hungary    Romania        1/8-final: 1952       Hungary    Turkey      SWE  2-0  WGR 
             HUN 3-0 ITA           Sweden    Germany
 Pre-Round:       Hungary    Italy          ½-final: 1952  
 ITA 8-0 USA                      HUN 6-0 SWE    
Italy    United States        1/8-final: 1952         Hungary    Sweden
 AUT 4-3 FIN         
Austria    Finland        ¼-final: 1952  
                         SWE 3-1 AUT    
 1/8-final: 1952       Sweden    Austria
 SWE 4-1 NOR       
            Sweden    Norway      
 1-Round: 1956         ¼-final: 1956             
 USS   2-1   WGR         USS  4-0  IDN    
Soviet Union    Germany       Soviet Union RP Indonesia    ½-final: 1956 
           USS   2-1   BUL     
 1-Round: 1956         ¼-final: 1956     Soviet Union    Bulgaria    
 GB 9-0 THA        BUL 6-1 GB           
Great Britain    Thailand       Bulgaria    Great Britain    FINAL: 1956
     USS   1-0   YUG 
 ¼-final: 1956   Soviet Union    Yugoslavia
       YUG 9-1 USA        
      Yugoslavia    United States    ½-final: 1956    3rd-Place
           YUG 3-1 IND       BUL 3-0 IND 
 1-Round: 1956         ¼-final: 1956   Yugoslavia    India Bulgaria    India
 AUS 2-0 JAP        IND 4-2 AUS    
Australia    Japan       India    Australia
 
 ½-final: 1960
 YUG   1-1   ITA     
Yugoslavia    Italy  
   
   FINAL: 1960
     YUG   3-1   DEN 
  Yugoslavia    Denmark
 
 ½-final: 1960    3rd-Place
 DEN   2-0   HUN       HUN 2-1 ITA 
Denmark    Hungary Hungary    Italy
 ¼-final: 1964            
 EGR   1-0   YUG     
East Germany    Yugoslavia    ½-final: 1964
     CZE   2-1   EGR     
 ¼-final: 1964   Czechoslovakia    East Germany  
 CZE 4-0 JAP        
Czechoslovakia    Japan        FINAL: 1964
     HUN   2-1   CZE
 ¼-final: 1964       Hungary    Czechoslovakia
 HUN 2-0 ROM          
Hungary    Romania    ½-final: 1964    3rd-Place
     HUN 6-0 UAR      EGR 3-1 UAR 
 ¼-final: 1964   Hungary    Egypt East Germany    Egypt
 UAR 5-1 GHA    
Egypt    Ghana
 
 ¼-final: 1968            
 BUL   0-0   ISR     
Bulgaria    Israel    ½-final: 1968
     BUL   2-1   MEX     
 ¼-final: 1968   Bulgaria    México  
 MEX 2-0 SPA        
México    Spain        FINAL: 1968
     HUN   4-1   BUL
 ¼-final: 1968       Hungary    Bulgaria
 HUN 1-0 GUA           
Hungary    Guatemala    ½-final: 1968    3rd-Place
     HUN 5-0 JAP      JAP 2-0 MEX 
 ¼-final: 1968   Hungary    Japan Japan    México
 JAP 3-1 FRA    
Japan    France
 ½-Round: 1972        ½-Round: 1972        ½-Round: 1972       
 HUN    2-0    EGR     HUN    4-1    WGR     HUN    2-0    MEX       
Hungary    East Germany Hungary    West Germany   Hungary    México    
   
 ½-Round: 1972    ½-Round: 1972    ½-Round: 1972   
 WGR    1-1    MEX     EGR 7-0 MEX     EGR 3-2 WGR     
West Germany    México East Germany    México East Germany    West Germany  
     FINAL: 1972
     POL   2-1   HUN 
  Poland    Hungary
 ½-Round: 1972        ½-Round: 1972        ½-Round: 1972     
 POL    1-1    DEN     POL    2-1    USS    POL    5-0    MAR      
Poland    Denmark Poland    Soviet Union Poland    Maroccco    3rd-Place
     USS 2-2 EGR 
 ½-Round: 1972    ½-Round: 1972    ½-Round: 1972    Soviet Union    East Germany
 USS    3-0    MAR    DEN 3-1 MAR    USS 4-0 DEN     
Soviet Union    Maroccco Denmark    Maroccco Soviet Union    Denmark
 
 ¼-final: 1976            
 EGR   4-0   FRA    
East Germany    France    ½-final: 1976
     EGR   2-1   USS     
 ¼-final: 1976   East Germany    Soviet Union  
 USS 4-1 IRN        
Soviet Union    Iran        FINAL: 1976
     EGR   3-1   POL 
 ¼-final: 1976       East Germany    Poland
 BRA 4-1 ISR           
Brazil    Israel    ½-final: 1976    3rd-Place
     POL 2-0 BRA      USS 2-0 BRA
 ¼-final: 1976   Poland    Brazil Soviet Union    Brazil
 POL 5-0 NKR     
Poland    North Korea
 ¼-final: 1980            
 USS   4-0   KUW     
Soviet Union    Kuwait    ½-final: 1980
     EGR   1-0   USS     
 ¼-final: 1980   East Germany    Soviet Union  
 EGR 5-2 IRQ        
East Germany    Iraq        FINAL: 1980
     CZE   1-0   EGR 
 ¼-final: 1980       Czechoslovakia    East Germany
 CZE 3-0 CUB           
Czechoslovakia    Cuba    ½-final: 1980    3rd-Place
     CZE 2-0 YUG       USS 2-0 YUG 
 ¼-final: 1980   Czechoslovakia    Yugoslavia Soviet Union    Yugoslavia
 YUG 3-0 ALG     
Yugoslavia    Algeria
 
 ¼-final: 1984            
 FRA   2-0   EGY    
France    Egypt    ½-final: 1984
     FRA   4-2   YUG     
 ¼-final: 1984   France    Yugoslavia  
 YUG 5-2 WGR         
Yugoslavia    West Germany        FINAL: 1984
     FRA   2-0   BRA 
 ¼-final: 1984       France    Brazil
 ITA 1-0 CHL           
Italy    Chile    ½-final: 1984    3rd-Place
     BRA 2-1 ITA      YUG 2-1 ITA
 ¼-final: 1984   Brazil    Italy Yugoslavia    Italy
 BRA  1-1  CAN     
Brazil  4-2 p  Canada
 ¼-final: 1988            
 ITA   2-1   SWE    
Italy    Sweden    ½-final: 1988
     USS   3-2   ITA    
 ¼-final: 1988   Soviet Union    Italy  
 USS 3-0 AUS        
Soviet Union    Australia        FINAL: 1988
     USS   2-1   BRA 
 ¼-final: 1988       Soviet Union    Brazil
 WGR 4-0 ZAM           
West Germany    Zambia    ½-final: 1988    3rd-Place
     BRA 3-2 WGR       WGR 3-0 ITA
 ¼-final: 1988   Brazil    West Germany West Germany    Italy
 BRA   1-0   ARG     
Brazil    Argentina
 
 ¼-final: 1992            
 POL   2-0   QAT    
Poland    Qatar    ½-final: 1992
     POL   6-1   AUS     
 ¼-final: 1992   Poland    Australia  
 AUS 2-1 SWE         
Australia    Sweden        FINAL: 1992
     SPA   3-2   POL 
 ¼-final: 1992       Spain    Poland
 SPA 1-0 ITA           
Spain    Italy    ½-final: 1992    3rd-Place
     SPA 2-0 GHA      GHA 1-0 AUS 
 ¼-final: 1992   Spain    Ghana Ghana    Australia
 GHA   4-2   PAR     
Ghana    Paraguay
 ¼-final: 1996            
 ARG   4-0   SPA    
Argentina    Spain    ½-final: 1996
     ARG   2-0   POR    
 ¼-final: 1996   Argentina    Portugal  
 POR 2-1 FRA        
Portugal    France        FINAL: 1996
     NIG   3-2   ARG 
 ¼-final: 1996       Nigeria    Argentina
 NIG 2-0 MEX           
Nigeria    México    ½-final: 1996    3rd-Place
     NIG 4-3 BRA       BRA 5-0 POR
 ¼-final: 1996   Nigeria    Brazil Brazil    Portugal
 BRA   4-2   GHA    
Brazil    Ghana
 
 ¼-final: 2000            
 SPA 1-0 ITA     
Spain    Italy    ½-final: 2000
     SPA   3-1   USA    
 ¼-final: 2000   Spain    United States  
 USA  2-2  JAP        
United States  5-4 p  Japan        FINAL: 2000
     CAM  2-2  ESP 
 ¼-final: 2000       Camerron  5-3 p  Spain
 CHL 4-1 NIG           
Chile    Nigeria    ½-final: 2000    3rd-Place
     CAM 2-1 CHL       CHL 2-0 USA
 ¼-final: 2000   Camerron    Chile Chile    United States
 CAM   2-1   BRA     
Camerron    Brazil
 ¼-final: 2004            
 ITA   1-0   MAL     
Italy    Mali    ½-final: 2004
     ARG   3-0   ITA     
 ¼-final: 2004   Argentina    Italy  
 ARG 4-0 CR        
Argentina    Sweden        FINAL: 2004
     ARG   1-0   PAR 
 ¼-final: 2004       Argentina    Paraguay
 PAR 3-2 SKR           
Paraguay    South Korea    ½-final: 2004    3rd-Place
     PAR 3-1 IRQ       ITA 1-0 IRQ 
 ¼-final: 2004   Paraguay    Iraq Italy    Iraq
 IRQ   1-0   AUS     
Iraq    Australia
 
 ¼-final: 2008            
 ARG   2-1   HOL     
Argentina    Holand    ½-final: 2008
     ARG   3-0   BRA     
 ¼-final: 2008   Argentina    Brazil  
 BRA 2-0 CAM         
Brazil    Camerron        FINAL: 2008
     ARG   1-0   NIG 
 ¼-final: 2008       Argentina    Nigeria
 NIG 2-0 IC           
Nigeria    Ivory Coast    ½-final: 2008    3rd-Place
     NIG 4-1 BEL      BRA 3-0 BEL
 ¼-final: 2008   Nigeria    Belgium Brazil    Belgium
 BEL   3-2   ITA     
Belgium    Italy
     


World Cups
2nd Round
Confederations
2nd Round
Conmebols
2nd Round
Concacafs
2nd Round
Cafs
2nd Round
Uefas
2nd Round
Afcs
2nd Round
Ofcs
2nd Round
 Home |World Cup |Olympic |Copa America |Concacaf |Africa |Europe |Asia |Oceania |Club |Links |To Top